Základné otázky - ako vybrať rodinný dom
Bungalov alebo poschodový dom?
Počet podlaží ovplyvňuje okrem Vašich predstáv aj veľkosť samotného pozemku a okolitá zástavba. Na veľmi malom pozemku je logické postaviť poschodový alebo podkrovný dom, ktorý má menšiu zastavanú plochu, čím získame viac priestoru pre záhradu a terasu. V prípade podkrovných domov je treba myslieť na zariaditeľnosť podkrovných izieb a vhodnú dispozíciu. Ak sú bočné steny vo výške 1,3-1,5m je izba dobre využiteľná po celom obvode. Ak nemienite akceptovať žiadne kompromisy, môžete sa rozhodnúť pre poschodie s plnou výškou.
Dnes sú veľmi obľúbené bungalovy, (prízemné domy s neobytným podkrovím)..Jednou z ich hlavných výhod je, že sa dajú realizovať ako bezbariérové. V prípade podkrovného domu odporúčame zvážiť možnosť, aby na prízemí bola aspoň jedna spálňa, ktorá spočiatku môže byť využívaná ako hosťovská izba alebo pracovňa, ale neskôr môže slúžiť ako spálňa pre menej mobilných členov rodiny. Pre naplnenie tejto funkcie je vhodné mať na prízemí aj kúpeľňu so sprchovým kútom.
So suterénom alebo bez?
Podpivničenie stavby ovplyvňujú faktory ako finančné možnosti investora a výška spodnej vody. Suterén je z finančného hľadiska veľmi významná položka rozpočtu. Meter štvorcový suterénneho priestoru môže stáť až 1,4-1,6 násobok priestoru nad terénom. V prípade svahovitého pozemku sa môže stať rozumnou voľbou čiastočné podpivničenie domu. Suterén ponúka možnosti skladovania, umiestnenie technologického zázemia stavby, ale aj možnosti pre relax, hobby, posilňovne, sauny či vínnej pivnice a pod.
Koľko obytných izieb?
Počet izieb je jednoduché určiť podľa zloženia rodiny a konkrétnych požiadaviek. V prípade, že plánujete mať hosťovskú izbu alebo pracovňu, nezabudnite na ňu pri počítaní. Rodičovská spálňa by mala mať minimálne 14m², detská izba minimálne 12m². Dbajte na to, aby sa v izbách dali dobre umiestniť aj zariaďovacie predmety. Praktické riešenie je aj vytvorenie niky pre vstavanú skriňu, dobré riešenie je aj celá stena so vstavaným nábytkom s posuvnými dverami.
Ako si najlepšie prispôsobiť dennú (spoločnú) časť domu?
Ústredným a dominantným priestorom rodinného domu je obývacia izba. Veľkosť obývačky je individuálna záležitosť, nemala by ale byť menšia ako 25-30m². Dobré je, ak sa dá použiť niekoľko variant rozmiestnenia nábytku a miestnosť si nediktuje, ako ju zariadiť. Krb je špecifickým prvkom obytného priestoru, vytvára príjemnú rodinnú atmosféru. Treba si uvedomiť, že s krbom sú spojené aj práce ako čistenie samotnej krbovej vložky, či okolia krbu od zvyškov paliva, aby sa krb časom nestal nepraktickým predražujúcim a zbytočným doplnkom, na ktorý sa budeme nútení pozerať každý deň.
Stredobodom rodinného života je často jedáleň, ktorá by mala byť priamo prístupná z kuchyne ale aj z obývacej izby. Jedáleň by mala byť dostatočne priestranná aj pre príležitostné slávnostné stolovanie. Pekná a hlavne praktická kuchyňa je srdcom každého rodinného domu, má byť priestranná, s dostatočnou skladovacou kapacitou a priamym prístupom do komory.
Mysleli ste na skladovanie?
Vo vašom vysnívanom dome (ak nemáte pivnicu) by ste mali myslieť aj na skladovanie bežných vecí ako napr. náradia, sezónneho oblečenia, detského kočíka, lyží a pod. Riešením môže byť napr. malá technická miestnosť, sklad, neobytné podkrovie – povala. Povala musí mať pohodlný prístup, schodmi alebo kvalitnými a bezpečnými skladacími schodíkmi.
Ako chcete riešiť parkovanie?
Umiestnenie garáže je závislé od možností a daností pozemku. Ak je garáž súčasťou domu, môže byť priamo prepojená. V prípade že je pozemok dostatočne široký, môžete zvoliť aj variantu samostatne stojacej garáže, je to väčšinou technicky jednoduchšie a ekonomickejšie riešenie. Praktickým riešením parkovania je aj otvorený prístrešok.
Ako a s kým riešiť umiestnenie katalógového domu na pozemok a prípadnú zmenu technológií?
Technologické riešenie domu závisí od dostupnosti inžinierskych sietí ako je plyn, pitná voda či kanalizácia. Po výbere projektu z katalógu sa tieto špecifické profesie môžu upraviť podľa požiadaviek investora. Napr. zmena radiátorového vykurovania na podlahové, alebo zmena vykurovania plynovým kotolom na riešenie vykurovania tepelným čerpadlom. Vyžaduje si to individuálny prístup ku klientovi, zváženie dostupných možností ako aj návratnosti investícií. V prípade katalógového projektu je to úloha projektanta, ktorý vyrieši adaptáciu projektu podľa Vašich potrieb a možností daného pozemku (osadenie domu na pozemok a napojenie na inžinierske siete). Pre zorientovanie sa v technológiách si prečítajte článok „Ako v budúcnosti ušetriť na prevádzkových nákladoch“.
Za koľko?
Cena výstavby nízkoenergetického domu, či bežného domu na kľúč je priamo úmerná jeho veľkosti. V prípade katalógových projektov by mal byť položkový rozpočet samozrejmosťou a súčasťou projektu. Treba si ale uvedomiť, že rozpočet je spracovaný v bežnom štandarde a na pozemku bez sťažených podmienok, bez nákladov na prípojky, vonkajšie spevnené plochy, oplotenie atď. Určite ste si všimli, že ceny realizácie domov sú v jednotlivých katalógoch výrazne odlišné. Dôvodov môže byť viacero, napr. rôzne technické, konštrukčné či materiálové riešenia, ale aj snaha o umelé „zatraktívnenie“ ponuky. je dôležité si uvedomiť, že investujete do veci, v ktorej budete žiť niekoľko desiatok rokov, budete v nej tráviť svoj voľný čas a chvíle pohody v rodinnom kruhu. Preto sa oplatí priplatiť za priestor, ktorý ešte dnes nevyužijeme, ale o pár rokov by chýbal.ako vybrať rodinný dom, otázky pri výbere projektu rodinného domu, ako vybrať do