...domy s pevným základom, teplým kabátom a dobrým klobúkom... ...ekonoDOM...

Výber typu RD

Asi druhou najťažšou otázkou, hneď po výbere stavebného pozemku, bude výber projektu rodinného domu. Z toho dôvodu Vám odporúčame tejto otázke venovať patričnú pozornosť. Veľa novopečených majiteľov nového rodinného domu krátko po nasťahovaní skonštatuje: "dnes by som už staval inak”. Aby sa to nestalo aj Vám, je užitočné poznať niekoľko dôležitých bodov.

Vonkajšia architektúra rodinných domov podlieha rôznym módnym trendom, tak isto ako oblečenie alebo hudba. Pokiaľ sa chcete týmto trendom vyhnúť, odporúčame striedmosť bez nefunkčných zbytočností. Vo vonkajšej architektúre sa rozhodnite pre taký rodinný dom, aký sa najviac hodí do prostredia, v ktorom bude stáť.
Nemenej dôležité je prispôsobenie sa rozmerom a sklonu pozemku. V zásade platí, že veľké domy na veľké pozemky a malé domy na malé pozemky. Nemá zmysel za každú cenu osádzať katalógový projekt na strmý svah. Tu odporúčame naplno využiť danosti pozemku a dať priestor individuálnemu projektu.

Dispozičné riešenie plne podriaďte výhradne Vašim potrebám a potrebám členov rodiny. Premyslite si detailne všetky činnosti, ktoré budete vykonávať Vy aj celá rodina a napíšte si ich na papier, prechádzajte ich potom jednu po druhej nad dispozíciou a premýšľajte, či tam nájdete priestor na ich vykonávanie. Tu odporúčame maximálnu striedmosť a snahu o viacfunkčné využitie miestností, napr. hosťovská izba môže mať v neprítomnosti hostí funkciu pracovne a v technickej miestnosti okrem kotolne môže byť aj práčovňa a sušiareň. Suverénne najčastejšou chybou, s ktorou sa majitelia rodinných domov priznávajú po nejakom roku bývania sú “VEĽKÉ OČI”. To znamená zbytočná veľkosť rodinného domu ako aj samotného pozemku. Máloktorý stavebník si totiž pri výbere domu uvedomí, že bežný poschodový a podpivničený rodinný dom s rozmermi 9x12 m, má plochu ako 4 slušné trojizbové byty!!! A túto plochu je potrebné aj udržiavať, upratovať a samozrejme aj vykurovať! Tak isto si neuvedomí, že jeho dvaja dovtedy tínedžeri s ním nebudú bývať naveky a na úkor obývacej izby a jedálne zrealizoval obrovské detské izby, ktoré budú za pár rokov prázdne.

Ďalším priestorom v rodinnom dome, kde sa dá výrazne ušetriť, je suterén. V poslednej dobe si to uvedomuje stále viac ľudí a majú záujem o domy nepodpivničené, alebo podpivničené len sčasti. Pokiaľ dokážeme šikovne nahradiť 3 najdôležitejšie funkcie (kotolňa, práčovňa, sklad), ktoré suterén má, na prízemí alebo poschodí domu, stáva sa suterén zbytočný, nehovoriac o náročnosti izolácií suterénu v prípade zemnej vlhkosti. Lacnou a pritom veľmi zaujímavou náhradou skladovej funkcie suterénu môže byť priestor nad klieštinami v krove, ktorý môže byť prístupný z chodby na poschodí výklopnými schodmi alebo rebríkom.

Ďalším priestorom, ktorým je možné ušetriť prostriedky je garáž. Jeden meter kubický garáže vstavanej v dome Vás stojí skoro toľko, ako 1 m3 obytného priestoru. Nie zriedka sa stane, že garáž je potom výrazne drahšia ako samotné auto. Vhodnou náhradou garáže môže byť garážové stánie alebo garážový prístrešok.

Cena nízkoenergetického domu či bežného rodinného domu na kľúč ide v priamej úmere s jeho veľkosťou. Je určite rozumnejšie postaviť menší dom z kvalitných trvanlivých materiálov s dobrým technickým vybavením, ako zbytočne prepísknuť m3 a dostať sa do situácie, keď sme z finančných dôvodov donútení pri dokončovaní rodinného domu vyberať najlacnejšie materiály a výrobky s pochybnou kvalitou a hlavne trvácnosťou. Tu stopercentne platí: “Nie sme tak bohatí, aby sme si mohli dovoliť kupovať lacné veci.” Rekonštrukcia o 10 rokov Vás môže stáť viac ako samotná stavba dnes.

Pokiaľ mienite pri financovaní svojho rodinného domu využiť aj úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania, nezabudnite pri výbere projektu rodinného domu na to, že poskytnutie tohoto úveru je obmedzené na rodinné domy do veľkosti 160 m2 podlahovej plochy. 

Zdroj: EUROLINE